Udostępnij ten artykuł
W jednym z ostatnich wpisów przybliżyłam Ci, kiedy i na jakich zasadach członkowie zarządu mogą ponosić odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółek kapitałowych, a dziś chciałbym napisać o przedawnieniu tej odpowiedzialności. Jest to kluczowa kwestia, ponieważ gdy dojdzie do przedawnienia członek zarządu nie musi się już obawiać ponoszenia odpowiedzialności za długi podatkowe spółki.
Mówiąc o przedawnieniu odpowiedzialności członków zarządu za zaległości podatkowe spółek kapitałowych, powinniśmy rozróżnić dwie kwestie, tj. kiedy dochodzi do przedawnienia prawa do wydania decyzji o odpowiedzialności podatkowej członka zarządu za zaległości podatkowe spółki, a kiedy do przedawnienia zobowiązania wynikającego z decyzji wydanej względem samego członka zarządu.
Przedawnienie prawa do wydania decyzji o odpowiedzialności członka zarządu
Nie można wydać decyzji o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej, w tym członka zarządu, jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym powstała zaległość podatkowa spółki, upłynęło 5 lat. Ważna jest zatem chwila powstania zaległości podatkowej podatnika, czyli niezapłaconego w terminie podatku, należności uważanej za zaległość podatkową oraz należności traktowanej na równi z zaległością podatkową.
Oznacza to, że początek biegu terminu przedawnienia do wydania decyzji o odpowiedzialności podatkowej członka zarządu, rozpoczyna się z chwilą powstania zaległości podatkowej podatnika i trwa aż do upływu 5 lat.
Przykładowo, spółka nie zapłaciła podatku VAT za styczeń – marzec 2015 r. W takim przypadku pięcioletni okres przedawnienia do wydania decyzji względem członka zarządu upłynął dnia 31.12.2020 r. Oznacza to, że organ podatkowy nie może już wydać decyzji względem członka zarządu za zaległości podatkowe spółki.
Zastanawiasz się teraz co należy rozumieć przez „wydanie decyzji”, a w szczególności, czy aby nie doszło do przedawnienia prawa do jej wydania, decyzja powinna zostać doręczona członkowi zarządu.
Jak zwykle, w orzecznictwie funkcjonują dwa odmienne poglądy. Według dominującego poglądu, do przedawnienia nie dojdzie, jeśli decyzja o odpowiedzialności podatkowej członka zarządu zostanie wydana przed upływem okresu przedawnienia, a doręczona może zostać już po upływie wspomnianych pięciu lat. Zgodnie z drugim poglądem, wydanie decyzji obejmuje jej doręczenie członkowi zarządu. W takim przypadku, do przedawnienia mogłoby dojść, gdyby przed upływem okresu przedawnienia, decyzja o odpowiedzialności nie została doręczona członkowi zarządu.
Bardzo ważną informacją jest, że bieg terminu przedawnienia prawa do wydania decyzji o odpowiedzialności podatkowej członka zarządu, nie może być przerwany ani zawieszony. Co za tym idzie, pięcioletni termin nie może ulec przedłużeniu. Nawet jeśli doszło do zawieszenia lub przerwania biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego względem samej spółki (np. z uwagi na wszczęcie postępowania karnego skarbowego lub zastosowanie środka egzekucyjnego), nie ma to żadnego wpływu na bieg terminu przedawnienia prawa do wydania decyzji względem członka zarządu. Tym samym, może dojść do sytuacji, w której dług podatkowy spółki jeszcze nie uległ przedawnieniu, ale organ nie może już wydać decyzji o odpowiedzialności za ten dług względem członka zarządu.
Przedawnienie zobowiązania wynikającego z decyzji o odpowiedzialności członka zarządu
W razie doręczenia członkowi zarządu decyzji o jego odpowiedzialności podatkowej, organ podatkowy może dochodzić zapłaty wynikającego z niej zobowiązania przez okres 3 lat. Okres ten liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym członkowi zarządu decyzję doręczono.
Bieg terminu przedawnienia zobowiązania wynikającego z decyzji o odpowiedzialności osoby trzeciej, może ulec zawieszeniu lub przerwaniu.
Bieg terminu przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu od dnia wydania decyzji o odroczeniu terminu płatności podatku lub rozłożeniu podatku na raty oraz decyzji o odroczeniu lub rozłożeniu na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek określonych w decyzji, o której mowa w art. 53 a ordynacji podatkowej, do dnia terminu płatności odroczonego podatku lub zaległości podatkowej, ostatniej raty podatku lub ostatniej raty zaległości podatkowej.
Bieg terminu przedawnienia przerywa ogłoszenie upadłości. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu uprawomocnienia się postanowienia o zakończeniu lub umorzeniu postępowania upadłościowego.
Wreszcie, bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym członek zarządu został zawiadomiony. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny.
Termin biegu przedawnienia po jego przerwaniu wynosi 3 lata.